5 maggio 2019

CANGZHOU GUOSHU CUP 2019 (Tricesimo UD 12 maggio 2019)

immagine gara 2019

F I N A L C A T E G O R I E S

traditional taolu
 
Northern styles
(liu he quan, bei tanglang, chaquan, huaquan, fanziquan, tongbeiquan,
 yingzhaoquan, bajiquan, meihuaquan, ecc…) and     Southern styles
     (Hung gar, choy li fut, wingchun, wumeihuaquan, nanpai tanglangquan, ecc…)
 
A01 Traditional free hands Male untill 12 years MANI NUDE MASCHILE FINO A 12 ANNI

Stabarin Jody (Wudang Roveredo )
Granziera Giorgio (Wudang Roveredo )
Bazzara Mario (Tiger Club GO)
Galassi Samuele (Wudang Roveredo )
Galassi Mattia (Wudang Roveredo )
Nicola Cappellotto (Tiger Club GO)

A02 Traditional free hands Female untill 12 years MANI NUDE FEMMINILE FINO A 12 ANNI
Cecchetto Aida (Liu He Men UD)
Vukusic Anna (Liu He Men UD)
Abou el Haoune Ikrame (Liu He Men UD)
Abou el Haoune Awra (Liu He Men UD)
Bazzara Noa (Tiger Club GO)

A03 Traditional free hands Male 13-15 MANI NUDE MASCHILE FINO A 13-15 ANNI
Viti Francesco (Wudang Roveredo )
Francescutti Tommaso (Wudang Roveredo )

A05 Traditional free hands 16+ Male MANI NUDE MASCHILE 16+ ANNI
Londero Thomas (Wudang Roveredo)
Bailotti Giorgio (Liu He Men UD)
Castagnaviz Matteo (Liu He Men UD)
Lugano Piero (Liu He Men UD)
Anzimanni Mirko (Liu He Men UD)
Kratter Zeno (Liu He Men UD)
Bertoni Daniele (Liu He Men UD)
Abou El Hauone Abdelazize (Liu He Men UD)

A06 – S12 Traditional free hands 16+ Female MANI NUDE FEMMINILE 16+ ANNI
Perez Dania (Liu He Men UD)
Bailotti Samantha (Liu He Men UD)
Savi Sara (Chinatown BL)

Short weapons

(jianshu, daoshu, ecc…)
A07-A08 Traditional short weapons -12 years ARMA CORTA MASCHILE FINO A 12 ANNI

Nicola Cappellotto (Tiger Club GO)
Bazzara Mario (Tiger Club GO)
Vukusic Anna (Liu He Men UD)
Abou el Haoune Awra (Liu He Men UD)

A09 Traditional short weapons 13-15 years Male ARMA CORTA MASCHILE FINO A 13-15 ANNI
Gava Marco (Chinatown BL)
Bianchet Mattia (Chinatown BL)
Viti Francesco (Wudang Roveredo )

A11 – A12 Traditional short weapons 16+ years ARMA CORTA 16+ ANNI

Abou El Hauone Abdelazize (Liu He Men UD)
Perez Dania (Liu He Men UD)

Long Weapons

   (gunshu, qiangshu, da dao, pu dao, ecc…)
A13 – A14 – A15 Traditional long weapons -15 years ARMA LUNGA MASCHILE FINO A 15 ANNI
Cecchetto Aida (Liu He Men UD)
Nicola Cappellotto (Tiger Club GO)
Bazzara Mario (Tiger Club GO)
Bianchet Mattia (Chinatown BL)

A17 Traditional long weapons 18+ years Male ARMA LUNGA MASCHILE 16+ ANNI

Castagnaviz Matteo (Liu He Men UD)
Lugano Piero (Liu He Men UD)
Anzimanni Mirko (Liu He Men UD)
Orlandi Enrico (Liu He Men UD)
Soprano Luca (Liu He Men UD)
Londero Thomas (Wudang Roveredo)

Traditional Duilian
A19 Traditional duilian untill 12 years COMBATTIMENTI PRESTABILITI FINO 12 ANNI

Tas-Begtorun (Battista Tan Pao)

A20 Traditional duilian over 12 years COMBATTIMENTI PRESTABILITI OLTRE 12 ANNI
Bailotti-Castagnaviz (Liu He Men)
Cerno-Perini (Liu He Men)
Bianchet-Gava (Chinatown BL)

Traditional Shaolinquan

S01 -S02 Shaolinquan free hands 2 lines -12 years MANI NUDE 2 LINEE FINO 12 ANNI
Marsango Marco (Chinatown BL)
Marin Marika (Chinatown BL)

S05 Shaolinquan free hands 2 lines 16+ Male MANI NUDE 2 LINEE MASCHILE 16+ ANNI
Furlan Teo (Chinese Wushu Italy)
Pagnosin Renato (Chinese Wushu Italy)
Ghilardi Matteo (Budokway Bergamo)
Pascale Kevin (Chinese Wushu Italy)

S07 – S08 Shaolinquan free hands 3 lines -12 years MANI NUDE 3 LINEE FINO 12 ANNI
Yasser Sartor (Chinatown BL)
Pau Tiziana (Chinatown BL)

S09 – Shaolinquan free hands 3 lines 13-15 years Male MANI NUDE 3 LINEE MASCHILE 13-15
Gava Marco (Chinatown BL)
Bianchet Mattia (Chinatown BL)
De Riz Riccardo (Chinatown BL)

S15 Shaolinquan free hands 4 lines 13-15 years Male MANI NUDE 4 LINEE MASCHILE 13-15
Gava Marco (Chinatown BL)
Bianchet Mattia (Chinatown BL)
Busetto Niccolò (Shaolin VE)
Astori Alexander (Budokway Bergamo)

S17 – 18 Shaolinquan free hands 4 lines 16+ years MANI NUDE 4 LINEE 16+ ANNI
Gino Giulio (Chinese Wushu Italy)
Fabris Jayanthi (Shaolin VE)

S19 Shaolinquan short weapons -12 years Male ARMA CORTA MASCHILE -12 ANNI
Yasser Sartor (Chinatown BL)
Marsango Marco (Chinatown BL)

S20 Shaolinquan short weapons -12 years Female ARMA CORTA FEMMINILE -12 ANNI
Pau Tiziana (Chinatown BL)
M;arin Marika (Chinatown BL)

S21 Shaolinquan short weapons 13-15 years Male ARMA CORTA MASCHILE13 -15 ANNI
Gava Marco (Chinatown BL)
Bianchet Mattia (Chinatown BL)
De Riz Riccardo (Chinatown BL)
Busetto Niccolò (Shaolin VE)

S24 Shaolinquan short weapons 16+ years Female ARMA CORTA FEMMINILE 16+ ANNI
Fabris Jayanthi (Shaolin VE)

S25 Shaolinquan long weapons -12 years Male ARMA LUNGA MASCHILE -12 ANNI
Yasser Sartor (Chinatown BL)
Marsango Marco (Chinatown BL)
D’Urso Filippo (Budokway Bergamo)
Astori Alexander (Budokway Bergamo)

S26 Shaolinquan long weapons -12 years Female ARMA LUNGA FEMMINILE -12 ANNI
Pau Tiziana (Chinatown BL)
M;arin Marika (Chinatown BL)

S27 Shaolinquan long weapons 13-15 years Male ARMA LUNGA MASCHILE 13-15 ANNI
Gava Marco (Chinatown BL)
Bianchet Mattia (Chinatown BL)
De Riz Riccardo (Chinatown BL)
Busetto Niccolò (Shaolin VE)

modern taolu

Northern Style (Changquan) 

16 mouvements

free hands

CQ16 Changquan 16 mouvements Male 6-8 years 16 CHANGQUAN MASCHILE 6-8 ANNI
Villa Giovita (China Wushuteam Monza) 7
Venturini Alessandro (China Wushuteam Monza) 8
Leone Alessandro (Corpo Libero UD) 8
Paludetti Francesco (Corpo Libero UD) 8
Picco Alex (Corpo Libero UD) 8
Dollani Dominik (Corpo Libero UD) 8
Marchesan Gabriele (Chinese Wushu Italy) 7
De Conti Giovanni (Wushu Wudang S.Lucia di Piave) 8
Carlucci Riccardo (Asco Bologna) 8
Akgoundogdu Eymen Masab (Battista Tan Pao) 6
Campanari Alexander (Battista Tan Pao) 6
Zerbo Natan (Battista Tan Pao) 7
Begtorun Yousa (Battista Tan Pao) 8
Paganini Matteo (Battista Tan Pao) 7
Urdini Fabio (Battista Tan Pao) 7

CQ16 Changquan 16 mouvements Male 9-13 years 16 CHANGQUAN MASCHILE 9-13 ANNI
Silvestrini Tommaso (Battista Tan Pao) 13
Feltrin Davide (Wushu Wudang S.Lucia di Piave) 12
Gerlin Manuel (Wushu Wudang S.Lucia di Piave) 10
Villa Gionata (China Wushuteam Monza) 9
Fasulo Lorenzo (China Wushuteam Monza) 13
Pimonti Christian (China Wushuteam Monza) 10
Loparco Simone (Corpo Libero UD) 11
Munini Mattia (Corpo Libero UD) 9
Vinzi Ares (Corpo Libero UD) 11
Carniato Michele (China Town TV) 10
Tas Andrea (Battista Tan Pao) 10
Yasser Sartor (Chinatown BL) 12
Marsango Marco (Chinatown BL) 10

CQ16 Changquan 16 mouvements Female -10 years 16 CHANGQUAN FEMMINILE -10 ANNI
Modolo Irene (Wushu Wudang S.Lucia di Piave) 8
Collodel Beatrice (Wushu Wudang S.Lucia di Piave) 8
Zuccon Greta (Wushu Wudang S.Lucia di Piave) 8
Anzolin Isabel (Corpo Libero UD) 6
Tambozzo Emma (Corpo Libero UD) 7
Silvani Agata (Chinese Wushu Italy) 7
Boaretto Anna (China Town TV) 9
Paganini Ludovica (Battista Tan Pao) 5
Krnjajski Ana (Battista Tan Pao) 7
Nesta Ivonne (Corpo Libero UD) 7
CQ16 Changquan 16 mouvements Female 10-13 years 16 CHANGQUAN FEMMINILE 10-13 ANNI
Maculan Beatrice (China Wushuteam Monza) 10
Segreto Emma (China Wushuteam Monza) 11
Pradal Eleonora (Wushuschool Pieve Soligo) 11
Conti Rachele (Corpo Libero UD) 11
Castelaz Cloe Jin (Wushu Wudang S.Lucia di Piave) 10
Picco Emma (Corpo Libero UD) 10
Picchiri Irene (China Town TV) 10
Pau Tiziana (Chinatown BL) 10
Marin Marika (Chinatown BL) 10

CQ16 Changquan 16 mouvements Male 14+ years 16 CHANGQUAN MASCHILE 14+ ANNI

De Ruiz Riccardo (Chinatown BL)
Ragosta Pietro (Battista Tan Pao)
Pascale Kevin (Chinese Wushu Italy)
Pagnosin Renato (Chinese Wushu Italy)
Ghilardi Matteo (Budokway Bergamo)

Free hands 16 mouvements Female 14 + years MANI NUDE 16 MOVIMENTI FEMMINILE 14+
Savi Sara (Chinatown BL)
Tommasi Sonia (Corpo Libero UD)

short weapons

DS-JS16 Short weapons 16 mouvements Male -13 years 16 ARMA CORTA MASCHILE FINO 13 ANNI

Feltrin Davide (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Gerlin Manuel (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Villa Gionata (China Wushuteam Monza)
Villa Giovita (China Wushuteam Monza)
Fasulo Lorenzo (China Wushuteam Monza)
Pimonti Christian (China Wushuteam Monza)
Loparco Simone (Corpo Libero UD)
Vinzi Ares (Corpo Libero UD)
Dollani Dominik (Corpo Libero UD)
Alunni Alessandro (Chinese Wushu Italy)
Pignat Simone (Chinese Wushu Italy)
Barzan Filippo (Chinese Wushu Italy)
Carlucci Riccardo (Asco Bologna)
Carniato Michele (China Town TV)
Picco Alex (Corpo Libero UD)
Paludetti Francesco (Corpo Libero UD)
Yasser Sartor (Chinatown BL)
Marsango Marco (Chinatown BL)

DS-JS 16 Short weapons 16 mouvements Female -13 years 16 ARMA CORTA FEMMINILE FINO 13

Modolo Irene (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Castelaz Cloe Jin (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Collodel Beatrice (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Anzolin Isabel (Corpo Libero UD)
Marizza Alis (Corpo Libero UD)
Tommasi Elisa (Corpo Libero UD)
Segreto Emma (China Wushuteam Monza)
De Nardi Sabrina (Wushuschool Pieve Soligo)
Pradal Eleonora (Wushuschool Pieve Soligo)
Conti Rachele (Corpo Libero UD)
Picchiri Irene (China Town TV)
Boaretto Anna (China Town TV)
Picco Emma (Corpo Libero UD)
Pizzati Alice (Chinese Wushu Italy)
Pau Tiziana (Chinatown BL)
Marin Marika (Chinatown BL)

DS-JS 16 Short Weapons 16 mouvements 14+ years 16 ARMA CORTA 14+ ANNI

De Ruiz Riccardo (Chinatown BL)
Savi Sara (Chinatown BL)
Ghilardi Matteo (Budokway Bergamo)

long weapons

GS16 Cudgel 16 mouvements Male -13 years 16 BASTONE MASCHILE FINO 13 ANNI
Silvestrini Tommaso (Battista Tan Pao)
Feltrin Davide (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Gerlin Manuel (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Villa Gionata (China Wushuteam Monza)
Villa Giovita (China Wushuteam Monza)
Fasulo Lorenzo (China Wushuteam Monza)
Pimonti Christian (China Wushuteam Monza)
Anzolin Thomas (Corpo Libero UD)
Vinzi Ares (Corpo Libero UD)
Dollani Dominik (Corpo Libero UD)
Carniato Michele (China Town TV)
Tas Andrea (Battista Tan Pao)

GS-NG16 Cudgel 16 mouvements Female -13 years 16 ARMA LUNGA FEMMINILE FINO 13 ANNI
Castelaz Cloe Jin (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Marizza Alis (Corpo Libero UD)
Segreto Emma (China Wushuteam Monza)
Pradal Eleonora (Wushuschool Pieve Soligo)
Pau Tiziana (Chinatown BL)
Marin Marika (Chinatown BL)

GS-NG16 Long weapons 16 mouvements Male 14+ years 16 ARMA LUNGA MASCHILE 14+ ANNI
Ragosta Pietro (Battista Tan Pao)
Placido Falqueto (China Town TV)
Ghilardi Matteo (Budokway Bergamo)
Della Valle Edoardo (Battista Tan Pao)
De Ruiz Riccardo (Chinatown BL)

32 mouvements

free hands

CQ32 Changquan 32 mouvements Male -13 years 32 CHANGQUAN MASCHILE FINO 13 ANNI
Anzolin Thomas (Corpo Libero UD)
Greggio Elia (Corpo Libero UD)
Giustini Edi (Chinese Wushu Italy)
Alunni Alessandro (Chinese Wushu Italy)
Pignat Simone (Chinese Wushu Italy)
Barzan Filippo (Chinese Wushu Italy)
Follari Lorenzo (Asco Bologna)
Astori Alexander (Budokway Bergamo)

CQ-NQ 32 Free hands 32 mouvements Female -14 years 32 MANI NUDE FEMMINILE FINO 13 ANNI

Buttignon Alice (Corpo Libero UD)
Tommasi Elisa (Corpo Libero UD)
Dollani Faith (Corpo Libero UD)
Pizzati Alice (Chinese Wushu Italy)
De Nardi Sabrina (Wushuschool Pieve Soligo)
Macri Keyra (Asco Bologna)
Marizza Alis (Corpo Libero UD)
Tommasi Sonia (Corpo Libero UD)

CQ32 Changquan 32 mouvements Male 18+ years 32 CHANGQUAN MASCHILE 18+ ANNI

Gini Giulio (Chinese Wushu Italy)
Placido Falqueto (China Town TV)

short weapons

DS-JS 32 Short Weapons 32 mouvements Male -13 years 32 ARMA CORTA MASCHILE FINO 13 ANNI

Miduri Sergio (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Babuin Simone (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Anzolin Thomas (Corpo Libero UD)
Follari Lorenzo (Asco Bologna)
Astori Alexander (Budokway Bergamo)
Greggio Elia (Corpo Libero UD)

DS-JS32 Short weapons 32 mouvements Female -13 years 32 ARMA CORTA FEMMINILE fino13 ANNI

Buttignon Alice (Corpo Libero UD)
Dollani Faith (Corpo Libero UD)
Macri Keyra (Asco Bologna)
Tommasi Elisa (Corpo Libero UD)
Trovò Laura (Corpo Libero UD)

DS-JS-ND 32 Short weapons 32 mouvements Female 14-17 years 32 ARMA CORTA FEMMINILE 14-17

Cetin Maya (Corpo Libero UD)
Dal Cin Nicole (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Tommasi Sonia (Corpo Libero UD)

long weapons

GS32 Gunshu 32 mouvements Male -13 years 32 BASTONE MASCHILE FINO 13 ANNI

Miduri Sergio (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Babuin Simone (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Greggio Elia (Corpo Libero UD)
Follari Lorenzo (Asco Bologna)
Astori Alexander (Budokway Bergamo)
Gerin Manolo (Corpo Libero UD)

GS32 Gunshu 32 mouvements Female -13 years 32 BASTONE FEMMINILE FINO 13 ANNI
Buttignon Alice (Corpo Libero UD)
Trovò Laura (Corpo Libero UD)
Brichese Lucia (Battista Tan Pao)
De Nardi Sabrina (Wushuschool Pieve Soligo)
Macri Keyra (Asco Bologna)

GS-ND 32 long weapons 32 mouvements Female 14-17 years 32 ARMA LUNGA FEMMINILE 14-17

Cetin Maya (Corpo Libero UD)
Gobbo Giorgia (Wushuschool Pieve Soligo)
Tommasi Sonia (Corpo Libero UD)

Southern style (Nanquan)

16 mouvements

free hands

NQ16 Nanquan 16 mouvements Male -13 years 16 NANQUAN MASCHILE -13 ANNI
Modolo Davide (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Sampietro Antonio (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Alfinito Andrea (China Wushu Team Monza)
Bone Christian (Chinese Wushu Italy)

NQ16 Nanquan 16 mouvements Male 18+ years 16 NANQUAN MASCHILE 18+ ANNI
Furlan Teo (Chinese Wushu Italy)
Pagnossin Renato* (Chinese Wushu Italy)

short weapons

ND16 Nandao 16 mouvements Male -13 years 16 NANDAO MASCHILE -13 ANNI
Modolo Davide (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Sampietro Antonio (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Alfinito Andrea (China Wushu Team Monza)
Scarso Brian (Corpo Libero UD)
Santarossa Kevin (Chinese Wushu Italy)

ND16 Nandao 16 mouvements Male 14-17 years 16 NANDAO MASCHILE 14-17 ANNI
Della Valle Edoardo (Battista Tan Pao)
Santarossa Kevin (China Wushu Italy)

long weapons

NG16 Nangun 16 mouvements Male -13 years 16 NANGUN MASCHILE -13 ANNI
Modolo Davide (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Sampietro Antonio (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Alfinito Andrea (China Wushu Team Monza)
Scarso Brian (Corpo Libero UD)
Yasser Sartor (Chinatown BL)
Marsango Marco (Chinatown BL)

NG16 Nangun 16 mouvements Female 18+ years 16 NANGUN FEMMINILE 18+ ANNI
Savi Sara (Chinatown BL)

32 mouvements

free hands

NQ32 Nanquan 32 mouvements Male -13 years 32 NANQUAN MASCHILE FINO 13 ANNI
Valentinis Daniel (Battista Tan Pao)
Gerin Manolo (Corpo Libero UD)
Gerometo Lorenzo (Corpo Libero UD)
Scarso Brian (Corpo Libero UD)
Dollani Erik (Corpo Libero UD)
D’Urso Filippo (Budokway Bergamo)

NQ32 Nanquan 32 mouvements Male 14-17 32 NANQUAN MASCHILE FINO 14-17 ANNI
Altomare Lorenzo (Corpo Libero UD)
Della Valle Edoardo (Battista Tan Pao)
Valentinis Alessio (Battista Tan Pao)
Oggioni Davide (China Wushu Team Monza)
Santarossa Kevin (Chinese Wushu Italy)

short weapons

ND32 Nandao 32 mouvements Male – 13 years 32 NANDAO MASCHILE FINO 13 ANNI
Valentinis Daniel (Battista Tan Pao)
Gerin Manolo (Corpo Libero UD)
Gerometo Lorenzo (Corpo Libero UD)
Dollani Erik (Corpo Libero UD)
D’Urso Filippo (Budokway Bergamo)

ND-DS 32 Short weapons 32 mouvements Male –14-17 years 32 NANDAO MASCHILE 14-17
Valentinis Alessio (Battista Tan Pao)
Oggioni Davide (China Wushu Team Monza)
Altomare Lorenzo (Corpo Libero UD)
Morbiolo Gianluca (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)

long weapons

NG32 Nangun 32 mouvements Male – 13 years 32 NANGUN MASCHILE FINO 13 ANNI
Valentinis Daniel (Battista Tan Pao)
Gerometo Lorenzo (Corpo Libero UD)
Dollani Erik (Corpo Libero UD)

NG32 Nangun 32 mouvements Male 14-17 years 32 NANGUN MASCHILE 14-17 ANNI
Oggioni Davide (China Wushu Team Monza)
Valentinis Alessio (Battista Tan Pao)
Altomare Lorenzo (Corpo Libero UD)
Buratti Jacopo (Corpo Libero UD)

1-2-3 set international routines and optional

IMSWjm short weapons junior Male over 16 years INTERMEDIA ARMA CORTA MASCHILE 16+
Sini Tommaso (China Town TV)
Sini Emanuele (China Town TV)
Donati Alberto (China Town TV)

IMLWjm long weapons junior Male over 16 years INTERMEDIA ARMA LUNGA MASCHILE 16+
Sini Tommaso (China Town TV)
Sini Emanuele (China Town TV)
Donati Alberto (China Town TV)

CQjm Changquan Male junior untill 16 years CHANGQUAN MASCHILE FINO 16 ANNI
Miduri Sergio (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Babuin Simone (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Alfinito Mattia (China Wushu Team Monza)
Curioni Filippo(China Wushu Team Monza)
Donati Alberto (China Town TV)

CQsm Changquan Male over 16 years CHANGQUAN MASCHILE 16+ ANNI
Morbiolo Gianluca (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Prati Samuele (Corpo Libero UD)
Brissi Nicola (Corpo Libero UD)
Sini Tommaso (China Town TV)
Sini Emanuele (China Town TV)

CQ-NQ jf Free hands Female junior untill 16 years CHANGQUAN FEMMINILE FINO 16 ANNI
Brichese Lucia (Battista Tan Pao)
Nadalutti Beatrice (Corpo Libero UD)
Trovò Laura (Corpo Libero UD)
Cossa Lara (China Wushu Team Monza)

CQsf Changquan Female senior over 16 years CHANGQUAN FEMMINILE 16+ ANNI
Cetin Maya (Corpo Libero UD)
Cominotto Noemi (Corpo Libero UD)
Dal Cin Nicole (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)

NQjm Nanquan Male junior NANQUAN MASCHILE FINO 16 ANNI
Buratti Jacopo (Corpo Libero UD)
Casula Federico (Budokway Bergamo)

SWj-sm short weapons junior Male ARMA CORTA MASCHILE FINO 16 ANNI
Alfinito Mattia (China Wushu Team Monza)
Curioni Filippo(China Wushu Team Monza)
Buratti Jacopo (Corpo Libero UD)
Prati Samuele (Corpo Libero UD)

SWjf short weapons junior Female untill 16 years ARMA CORTA FEMMINILE FINO 16 ANNI
Brichese Lucia (Battista Tan Pao )
Cossa Lara (China Wushu Team Monza)
Nadalutti Beatrice (Corpo Libero UD)
Cominotto Noemi (Corpo Libero UD)

LWjm long weapons junior Male untill 16 years ARMA LUNGA MASCHILE FINO 16 ANNI
Alfinito Mattia (China Wushu Team Monza)
Curioni Filippo(China Wushu Team Monza)

LWj-sf long weapons Female ARMA LUNGA FEMMIINILE
Cossa Lara (China Wushu Team Monza)
Dal Cin Nicole (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)

LWsm long weapons senior Male over 16 years ARMA LUNGA MASCHILE 16+ ANNI
Morbiolo Gianluca (Wushu Wudang S.Lucia di Piave)
Brissi Nicola (Corpo Libero UD)

Demonstration taolu free hands
 
DH1 – Demonstration taolu free hands untill 16 years Male MANI NUDE MASCHILE FINO 16 ANNI
De Ruiz Riccardo (Chinatown BL)
Bianchet Mattia (Chinatown BL)
Alfinito Mattia (China Wushu Team Monza)
Curioni Filippo(China Wushu Team Monza)
D’Urso Filippo (Budokway Bergamo)

DH3 – Demonstration taolu free hands over 16 years Male MANI NUDE MASCHILE 16+ ANNI
Gini Giulio (Chinese Wushu Italy)
Casula Federico (Budokway Bergamo)

Demonstration taolu with weapons
 DW1-2 – Demonstration taolu with weapons DIMOSTRATIVI CON ARMA
Casula Federico (Budokway Bergamo)
Ghilardi Matteo (Budokway Bergamo)
Cossa Lara (China Wushu Team Monza)

taijiquan

 T03 24 mouvements free hands male 24 MASCHILE
Alberton Marco (La Via del Taiji VI)
Andreas Andreas (La Via del Taiji VI)
Carlini Luca (La Via del Taiji VI)
Stanghellini Alberto (La Via del Taiji VI)

T04 24 mouvements free hands female 24 FEMMINILE
Barbieri Elena (La Via del Taiji VI)
Passarella Angela (La Via del Taiji VI)
Zanella Michela (Shaolin VE)
Abate Angela (Shaolin VE)

 T05 42 mouvements free hands male 42 MASCHILE
Pierazzo Antonio (La Via del Taiji VI)

T06 42 mouvements free hands male 42 FEMMINILE
Manara Maura (La Via del Taiji VI)
Mion Lorena (Shaolin VE)

 T07 Others styles (no Yang) male ALTRI STILI (NON YANG) MASCHILE
Soprano Luca (Liu He Men UD)
T12 taolu over 32 mouvements with weapons female
Mion Lorena (Shaolin VE) ARMA SUPERIORE A 32 MOVIMENTI FEMMINILE